برندا فیتزجرالد، مدیر مراکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها در ایالات متحده آمریکا، به طور غیر منتظره‌ای از سمت خود استعفا کرد. استعفای ایشان پس از انتشار گزارشی در Politico رخ داد؛ براساس این گزارش وی یک ماه قبل از تصدی پست مدیریت بالاترین آژانس بهداشت عمومی کشور، آژانسی که خود را وقف ترغیب سیگاری‌ها به ترک و هشدار به کودکان درباره دوری از این عادت کرده است، اقدام به خرید سهام یک شرکت بزرگ تنباکو نموده است.

نوع محتوا اطلاع‌رسانی
موضوع تعارض منافع
بخش نظام سلامت
جغرافیا ایالات متحده آمریکا
منتشر کننده شفافیت برای ایران

به گزارش Politico «در تاریخ 9 آگوست، یک روز پس از خرید [بین 1000 تا 15000 دلار از] سهام غول جهانی تنباکوی ژاپن، ایشان از آزمایشگاه تنباکوی CDC دیدن کرد، این آزمایشگاه نحوه آسیب مواد شیمیایی موجود در تنباکو روی سلامت انسان را بررسی می‌کند».

طبق گزارش Politico خرید سهام پیش از امضای تفاهم‌نامه اخلاقی در تاریخ 7 سپتامبر صورت گرفته است؛ بر اساس این تفاهم‌نامه وی متعهد می‌شود از هر فعالیتی که باعث ایجاد تعارض مالی شود، اجتناب کند. فیتزجرالد، عضو اسبق کمیسیون بهداشت عمومی در جورجیا که جولای گذشته در مقر CDC در آتلانتا کنترل اوضاع را به دست گرفته بود، سهام تنباکوی خود را تا 26 اکتبر 2017 به فروش نرسانده است.

گزارش Politico  حاکی از آن است که خریدهای سهام اواخر تابستان فیتزجرالد همچنین حاوی سهام‌هایی از شرکت‌های تولید موادمخدر Merck و Bayer و شرکت مراقبت‌های بهداشتی Humana است. دارایی‌های وی سبب شد که به علت قوانین تعارض منافع، که قانونگذاران را مایوس کرده است، ایشان چندین بار قادر به ادای شهادت نزد قانونگذاران کنگره نباشد. همانطور که در گزارش Politico مشاهده می‌شود، سناتور پتی مور (D–WA) هفدهم ژانویه اعتراض خود را به این موضوع نشان داد و گفت «به علت تعارض منافع که از سرمایه‌گذاری‌ها ناشی می‌شود، مدیر مراکز کنترل و پشگیری بیماری‌های (CDC) ما باید خود را از برخی مسائل بهداشتی بسیار مهمی که با آنها روبرو هستیم، کنار بکشد» .

طی بیانیه‌ای، وزارت بهداشت و خدمات انسانی، آژانس مادرِ مراکز کنترل و پشگیری بیماری‌ها (CDC) اعلام کرد:

صبح امروز وزیر آذر استعفای برندا فیتزجرالد مدیر مراکز کنترل و پشگیری بیماری‌ها را پذیرفت. دکتر فیتزجرالد دارای منافع مالی پیچیده و خاصی است که سبب شده است هیئت مدیره توانایی ایشان برای تکمیل وظایفش به عنوان مدیر CDC را ممکن نداند. به دلیل ماهیت این منافع مالی، دکتر فیتزجرالد نمی‌توانست در یک بازه زمانی دقیق از آن‌ها کناره‌گیری نماید. پس از توضیح وضعیت منافع مالی و حوزه عملیاتی ایشان برای وزیر آذر، دکتر فیتزجرالد استعفا کرد و وزیر استعفای ایشان را پذیرفت. وزیر از دکتر فییتزجرالد برای خدمات تشکر و برای او در همه مجاهدت‌ها آرزوی موفقیت کرد.

 متن اصلی این خبر را از اینجا بخوانید.