از اساسی‌ترین اصول رأی دادن در انتخابات،‌ داشتن اطلاعات کافی و کامل از نامزد‌های انتخاباتی است تا انتخابی دقیق و آگاهانه صورت بگیرد. یکی از مهمترین اطلاعاتی که دانستن آن حق هر رأی دهنده است، اطلاعات اولیه هر نامزد،‌ میزان تحصیلات، مکان زندگی،‌ مسئولیت های پیشین در شرکت‌ها و یا ادارات دولتی،‌ سرمایه‌گذاری‌ها در هر شرکت و یا مجموعه خاص و ... است. دانستن این اطلاعات یکی از مهمترین و تعیین کننده‌ترین اطلاعاتی است که علاوه بر نشان دادن میزان وابستگی هر نامزد به هر مجموعه،‌ می‌توان سوابق هر نامزد را رصد کرده و از میزان تخصص و مهارتهای او آگاهی یافت. در این مطلب به انتشار گزارش مصور اعلام عمومی فعالیت‌های پیشین در کشورهای لتونی و فیلیپین خواهیم پرداخت.

نوع محتوا تجارب داخلی و بین‌المللی
موضوع شفافیت فعالیت‌های پیشین نامزدهای انتخاباتی
منتشر کننده شفافیت برای ایران

لتونی

تجربه اول

فعالیت‌های پیشین

این وبسایت تمامی اطلاعات شرکت‌کنندگان در انتخابات 2014 لتونی برای پارلمان اروپا را در خود جای داده است.

http://ep2014.cvk.lv/saraksti/index.html

http://ep2014.cvk.lv/saraksti/b48c8e0571.html

تجربه دوم

فعالیت پیشین

http://ep2014.cvk.lv/saraksti/996278eb7ff7.html

فیلیپین

فعالیت پیشین

در بخشی از وبسایت کمیسیون انتخابات فیلیپین، می‌توان به اطلاعات پایه نامزدهای انتخابات مختلف، نظیر میزان تحصیلات و دانشگاه‌هایی که در آن تحصیل کرده‌اند و شغل‌های پیشین آن‌ها دسترسی داشت.

http://www.comelec.gov.ph/?r=OverseasVoting/2016NLE/CandidateProfile

https://goo.gl/SptbHF

اعلام عمومی فعالیت‌های پیشین نامزدهای انتخاباتی، یکی از فعالیت‌های کم‌هزینه‌ای است که باعث می‌شود تا مردم بتوانند بهترین افراد را برای جایگاه‌های مختلف انتخاب کنند. تجارب بین المللی می‌تواند الگوی مناسبی برای پیاده کردن این طرح در کشور ما نیز باشد.

دریافت
عنوان: فعالیت پیشین
حجم: 14.1 مگابایت