پارلمان ها متشکل از نمایندگان و وکلای ملل هستند. مردم با انتخاب نمایندگانشان در پارلمان حق دارند تا از نحوه عملکرد آنان اطلاع داشته باشند. یکی از شاخص های شفافیت در پارلمان های دنیا، شاخص شفافیت در بودجه و هزینه های خود پارلمان است. اینکه هر پارلمان چه هزینه هایی داشته است. هزینه های روند های اداری، هزینه های سفرهای خارجی نمایندگان، قراردادها و ... همگی باید برای مردم مشخص و واضح باشد، تا علاوه بر جلوگیری از فساد، زمینه پاسخگویی از نمایندگان در این موضوع ایجاد شود.

نوع محتوا تجارب داخلی و بین‌المللی
موضوع شفافیت گردش مالی در حکومت
بخش مجلس و پارلمان
جغرافیا ایتالیا
منتشر کننده شفافیت برای ایران

در ماده 23 اعلامیه پارلمان باز نیز که یک سند جهانی است میخوانیم:

"پارلمان مسئولیت دارد تا  اطلاعات جامع، تفصیلی و قابل درک درخصوص بودجه ملی و هزینه های عمومی از جمله درآمدها و هزینه های گذشته، فعلی و پیش بینی شده را در اختیار مردم قرار دهد.. بطورمشابه، پارلمان مسئولیت انتشار اطلاعات مربوط به بودجه ی خود پارلمان، از جمله اطلاعات مربوط به اجرای بودجه، مناقصات و قراردادها را نیز دارد. این اطلاعات باید با استفاده از خلاصه های روان، توضیحات یا گزارش هایی که به درک شهروندان کمک می کنند، بطور کامل در دسترس عموم قرار گیرند."

بنا داریم تا در طی چند پست جداگانه، به شرح تجربه کشورهای مختلف از شفافیت در هزینه های پارلمان هایشان را معرفی کنیم. در پست پیشین، از شفافیت هزینه های پارلمان اکوادور نوشتیم. در این پست به شیوه شفاف سازی پارلمان ایتالیا پرداخته ایم.

پارلمان ایتالیا دارای دو مجلس مقننه میباشد (Biacameral). مجلس سنا با 315 نماینده و مجلس نمایندگان با 630 نماینده تشکیل شده است که مجموعا دارای 945 نماینده را در خود جای میدهد. اختیارات هر دو مجلس به یک اندازه است و نفوذ و قدرت هردو مساوی است اما از آن جهت که رئیس مجلس سنا در نبود رئیس جمهور هنگام جابجایی میتواند ریاست جمهوری کشور را بدست بگیرد، مجلس مهمتری بشمار می آید.

 

وبسایت مجلس سنای این کشور، بطور شفاف تمامی اطلاعات هزینه های مربوط به پارلمان را بطور سالیانه منتشر میکند. بر اساس بند 165 آیین نامه داخلی پارلمان ایتالیا، مجموع هزینه ها و درآمدهای سنا بوسیله سناتور ها افشا میشود و سپس بوسیله روسای کمیته های داخلی مجلس و رئیس پارلمان تایید خواهد شد.

همانطور که در عکس مشاهده میکنید، هزینه های پارلمان در سال 2015 بوسیله لینکهای مختلفی شرح داده شده است:

لیست در آمدها و هزینه های مجلس سنا در سال مالی 2014؛

پیش نویس داخلی مجلس سنا برای سال مالی 2015؛

متن پیاده شده جلسه مرتبط با تصویب پیش نویسهای مالی در مجلس سنا؛

دستور کار تصویب شده در رابطه با بودجه داخلی مجلس سنا؛

خبر منتشر شده درباره انتشار هزینه های مصرفی مجلس سنا وصرفه جویی در هزینه های دولت؛

اینفوگرافی هزینه های مجلس سنا در سال 2015؛

بیانیه مجلس سنا درباره درآمدها و هزینه های سال مالی 2012 و پیشنویس بودجه داخلی مجلس برای سال 2013 و همچنین گزارش آن جلسه در سنا؛

بیانیه مجلس سنا درباره درآمدها و هزینه های سالی مالی 2013  و پیش نویس بودجه داخلی مجلس برای سال 2014  و همچنین گزارش جلسات برگزار شده در مجلس حول این موضوع؛

گزارشات بودجه داخلی مجلس سنا از 1996 (مجلس سیزدهم) تا به امروز؛

تمامی هزینه های سناتورها از سال 2007 از جمله: اجازه نامه های سفرهای خارجی سناتورها، بازپرداخت هزینه ها، حقوق بازنشستگی و ...؛

متن قانون مصوب در رابطه با افشای دارایی های سناتورها؛

و آخرین اخبار و تصمیمات صورت گرفته حول هزینه های مجلس را در پایین این صفحه میتوانید مشاهده کنید.