پیرامون «شفافیت برای ایران»

«شفافیت برای ایران» مجموعه‌ای است غیرانتفاعی که با اعتقادی راسخ پیرامون ضرورت تحقق مفهوم کلان و زیرساختی «شفافیت» در سطوح مختلف حکومت، به عنوان «ساده‌ترین، سریع‌ترین، کم‌هزینه‌ترین و کارآمدترین» راه‌کار برای حل مشکلات بنیادین حکمرانی، از سال 1393 کار خود را آغاز کرده است.
این مجموعه در حال حاضر غنی‌ترین نهاد از نظر دانش نظری و نیز اجرایی در حوزه شفافیت در کشور به‌حساب می‌آید.
«شفافیت برای ایران» در راستای تحقق اهداف خود در زنجیره کاملی از برنامه‌های مورد نیاز، از کارهای مطالعاتی و مبنایی گرفته تا اقدامات اجرایی و عملیاتی فعالیت می‌کند. البته این اقدامات در تعامل با شبکه گسترده‌ای از فعالان، همراهان و حامیان در سطح کشور، و نیز با حفظ اولویت و اتخاذ رویکرد توانمندسازی مجموعه‌های بیرونی صورت می‌پذیرد.
به دلیل گستردگی حوزه، «شفافیت برای ایران» توانمندی‌های گوناگونی را در زمینه‌های تقنینی (نظیر تهیه اسناد سیاستی و قانونی)، فعالیت‌های متنوع آموزشی (نظیر برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی) و پژوهشی (تالیف و حمایت از رساله‌ها و پایان‌نامه‌ها و مقالات علمی در سطوح مختلف) و نیز اقدامات مختلف ترویجی (نظیر تولید و انتشار پوستر، اینفوگرافیک، موشن‌گرافیک و کلیپ، همکاری در تهیه مستندها و برنامه‌های تلویزیونی) کسب کرده و در این محورها فعالیت‌های موفقی را صورت داده است.

آرمان

کارآمدی و الگوسازی نظام مقدس جمهوری اسلامی، از طریق ارتقاء سلامت حاکمیت، پیشگیری و مبارزه با فساد در آن، افزایش اعتماد مردم و مشارکت عمومی در تحقق اهداف نظام؛ تا به جایگاهی برسد که الگویی شایسته برای سایر کشورهای دنیا گردد.

چشم‌انداز

تحقق مرجعیت،

به منظور بکارگیری راهبرد شفافیت،

در راستای تعالی سرمایه‌ی اجتماعی و سرآمدی ایران اسلامی

بیانیه مأموریت

شفافیت برای ایران تلاش می‌کند با ارائه و بکارگیری سازوکارهای کارآمد، اهدافِ سه‌گانه‌ی:

 1. مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی معنادار در حکومت؛

 2. مشارکتِ اثربخشِ مردم در عرصه‌های مختلف حکومتی؛

 3. پیش‌گیری و کشف فساد؛

را

 • در چارچوب ارزش‌های «اسلامی- ایرانی»،

 • با اتخاذ راهبردی «رشدمحور» و «بستر مانند»،

 • در چارچوب توسعه‌ی زیست‌بوم شفافیت و توانمندسازی بازیگران این عرصه

 • و با اقداماتی در سه حوزه‌ی «پژوهش»، «آموزش» و «ترویج»

تحقق بخشد.

حوزه‌های مأموریتی مجموعه

باورها

برخی از باورهای ما عبارت‌اند از:

 • ما به آرمان‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی اعتقاد داشته و پایبند به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران هستیم.
 • ارتقاء کارآمدی کشور در گرو مسئولیت‌پذیری و مشارکت همگانی مردم در مسائل مختلف کشور است.
 • تنها راه مسئولیت‌پذیری و کارآمدی مسئولین، شفافیت است.
 • شفافیت اطلاعات از حقوق ذاتی و غیرقابل خدشه مردم است.
 • شفافیت مثل یک شمشیر دو لبه است که همراه فواید، می‌تواند مضراتی هم داشته باشد. آمده‌ایم تا بر این ابزار مسلط شویم و دارو را در جایی که لازم است و به اندازه تجویز کنیم، نه فراتر و نه فروتر… . 

ما چه کسانی هستیم؟

جمعی از دغدغه‌مندان تعالی کشور عزیز اسلامی‌مان ایران، که زیرساخت و راه‌حل اصلی عمده‌ی مشکلات مهم کشور را در  تحقق مفهوم کلان «شفافیت» و مفاهیم مرتبط با  آن نظیر مشارکت و نظارت همگانی، مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی، پیشگیری و مبارزه با فساد یافته‌ایم. افرادی که به صورت مستقیم با این مجموعه همکاری می‌کنند محدودند، هر چند جمع انبوهی از فعالان (در تهران و سایر شهرستان‌های کشور) در لایه‌های بعدی برای تحقق چشم انداز مجموعه و به صورت غیرانتفاعی ما را همراهی می‌کنند. همکاران اندیشکده را در تالار گفتگو ملاقات کنید. 

مشارکت شما

 • در زمینه شفافیت دنیایی از فعالیت‌های متنوع وجود دارد که هر یک از شما مخاطبین گرامی متناسب با علاقه، توانمندی و زمان خود می‌توانید، حوزه ای را انتحاب و در آن مشغول فعالیت شوید.
 • شفافیت و شفافیت برای ایران را ترویج کنید. تلاش کنید که این وبلاگ ترویجی شناخته‌تر شود. ما را به دوستان خود معرفی کنید. این وبلاگ را در سایت یا وبلاگتان لینک کنید.
 • هر چند عموم فعالیت‌ها بصورت داوطلبانه صورت می‌پذیرد، اما بسیاری از کارهای ما نیازمند صرف هزینه است. ترجمه حرفه‌ای اسناد، طراحی و استقرار وب‌سایت و تولید موشن‌گرافیک، اینفوگرافی، پوستر، گزارش‌های مصور و مستندسازی از جمله فعالیت‌هایی هستند که نیازمند صرف هزینه هستند. شما می‌توانید با کمک مالی خود به تسریع فعالیت‌های ما کمک کنید. اگر مایلید در این عرصه فعالیت بیشتر و جدی‌تری داشته باشید؛ این صفحه را ملاحظه فرمائید.

حمایت از «شفافیت برای ایران»

حمایت مالی یا حم ایت معنوی؛ هر طور برای شما ممکن است!

ضمنا فهرست اصلی حامیان «شفافیت برای ایران» ذیل همین صفحه قابل مشاهده است؛ هر چند همانطور که پیشتر ذکر شد، فعالیت بخش مهمی از همکاران به صورت غیرانتفاعی صورت می‌پذیرد.

سلب مسئولیت

در این پایگاهی اینترنتی اسناد و تجربیات جهانی و نیز سازمان‌ها و جنبش‌های مختلفی معرفی می‌گردد. با این حال این معرفی هرگز به معنای تأیید آن سازمان‌ها، یا تمامی مطالب و محتواهای ذیل اسناد ارائه شده توسط آنها نمی‌باشد؛ بطور خاص مواردی که در تعارض با اصول مندرج در قانون اساسی و نیز آرمان‌های والای انقلاب اسلامی (در بیانات بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران و نیز مقام معظم رهبری) قرار گرفته باشند، هرگز مورد تأیید «شفافیت برای ایران» نیست.

ارتباط با ما

برای ارتباط با شفافیت برای ایران، این صفحه را ملاحظه فرمائید.

بروشور معرفی مجموعه

برای دریافت فایل بروشور مجموعه اینجا را کلیک کنید.